Endemik çiçekleri motosikletle ezdiler

Geyik Dağları eteklerinde 2 bin 350 rakımdaki Eğrigöl Yaylası, ilkbaharın gelişiyle endemik ve rengarenk çiçeklerle süslendi. Yılın bu döneminde doğa gezginleri yaylaya giderken, bölgeden paylaşılan bazı görüntüler tepki çekti.

Trans Euro Trail (TET) isimli grubun motosikletli üyeleri dağ laleleri, mor ve sarı çiğdemlerle süslü alanda motorları ile çiçekleri ezdi. Sosyal medyadan paylaşılan görüntülere tepki yağdı.

Köylüler yaylaya gelip drift atanlar ile çiçeklere, doğaya zarar verenlere engel olunmasını istedi.

“İKİ VİDEO ÇEKMEK İÇİN ÇİÇEKLERİ YOK ETTİNİZ”

İki motosikletlinin endemik çiçek türlerini ezdiği görüntülerin altına yapılan yorumlardan bazıları ise şöyle:

“Eğrigöl’ün batısında endemik çiçeklerin bulunduğu alanlarda motor safari yapıyorlar. Off roodçular, çiçekleri eziyorsunuz, hiç doğru değil.”

“Hunharca bir video için çiçekleri ezdiler.”

“Siz nasıl insanlarsınız yazıklar olsun. İki video çekmek için egonuzu tatmin etmek için yok ettiniz çiçekleri.”

“Bahar geldiğinde toprağın üzerinde yumuşak yürü çünkü doğa ana hamiledir.”

‘Neden çiçeklerin üzerine sürüyorsunuz.”

EVİNDE ÇAY İÇENDEN DAHA AZ ZARAR VERİYORLARMIŞ

Sosyal medyadaki görüntülere tepki gösterenlere TET Türkiye sayfasından yapılan savunma ise şöyle:

“Doğaya saygımız sonsuz. Buna olabildiğince dikkat etmeye çalışıyoruz ancak bazı durumlarda mecburen yürümeyi bırakın, bakmaya dahi kıyamadığımız noktalardan geçmek zorunda kalıyoruz. Bunun nedeni yolun darlığından dönemeyeceğiniz bir noktaya gelişimiz ya da kardan dolayı dik yamaçtan çıkamayacağımız içindir.”

“Bu bölgelerden geçerken de olabildiğince yavaş ve sakin ve önceden bir araç geçtiyse izinde ilerlemeye çalışıyoruz. Ama malum insanız ve baştan hepimiz doğaya karşı suçluyuz. Ve bu zararın şehirde sıcak evinde ya da ofisinde çayın kaynarken elinde telefonla bize bakıp yargılarken senden daha az zarar verdiğimizin farkındayız. Biz farkındayız insan olarak verdiğimiz zararın bunun için de çok üzgünüz. Peki siz ne kadar zarar verdiğinizin farkında mısınız?”

“STRES FAKTÖRÜ YARATABİLİR”

Yaban hayatı uzmanı veteriner hekim Gökçe Coşkun yaban hayatının en çok habitat baskısı tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu tür doğal güzelliklerin olduğu, endemik flora ve fauna unsurlarının bulunduğu yerlerde daha dikkatli olunması gerekiyor. Araçlarla bu alanlarda gezmek, bölgedeki canlılara zarar verdiği gibi stres faktörü de yaratabilir. Bu alanları gezenlerin bu konuda daha dikkatli olmaları, vatandaşlık görevi.”

“Bundan sonra umarım bu tür görüntülerle karşılaşmayız. Fiziksel olarak zarar verebilirler. Özellikle bitki türlerinin ilkbahar döneminde ezilmesi, biyolojik çeşitliliğe zarar verir. Toros yer sincaplarının evlerine zarar verebilirler. Araç sesi nedeniyle çevredeki memeli ve kuşlar üzerinde stres yaratabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir