Vize için randevu bulunamıyor… Diplomatik kaynaklar sebebine ‘yoğunluk’ dedi

Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine Schengen vizesi alma konusundaki zorlu süreci devam ediyor.

Konsolosluklar haftalar hatta aylar sonrasına randevu veriyor. Birçok başvuruda randevu için en yakın tarih olarak 2-3 ay sonrası gösteriliyor. Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Hollanda vatandaşların en çok başvuru yaptıkları ülkeler arasında yer alırken, evrak sorunsuz bir şekilde teslim edilse bile başvurular reddedilebiliyor. Schengen vizesindeki sorunlar çözülemezken, dün bazı yayın organlarında ‘Türk vatandaşlarına vize başvurularının kapatıldığı’ yönünde haberler kamuoyuna yansıdı.

ALMANYA, İTALYA İSPANYA İDDİASI

Söz konusu haberlerde; Almanya, İspanya ve İtalya’nın Türkiye’den Schengen vize başvurularını mayıs ayı sonuna kadar kapattığı iddia edilirken, vatandaşlar da üç ülkenin aldığı ileri sürülen karara sosyal medyadan isyan etti. Kamuoyuna yansıyan haberlerin doğruluğunu araştıran Hürriyet’ten Selçuk Böke, konuyu diplomatik kaynaklara sordu.

ELÇİLİKLERE SORDUK KAPATILDI MI

Diplomatik kaynaklar, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Temas edilen ilgili büyükelçilikler vize başvurularındaki yoğunluk nedeniyle randevuların ileri tarihlere sarkabildiğini, bu sorunu aşmak için çalıştıklarını, ancak başvuruların kapatılmasının söz konusu olmadığını bildirmişlerdir” bilgisini paylaştı.

Avrupalı yetkililer de vize işlemlerindeki zorluğun artan talep nedeniyle yaşandığını savundu. Yetkililer, başvurularda kapanmanın olmadığını, yoğunluk nedeniyle aracı firmaların internet sitelerinde bazı aksaklıkların da yaşandığını aktardı.

ALMANYA: BİRKAÇ AYA KADAR SÜREBİLİYOR

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tepkiler üzerine dün bir açıklama yaparak şöyle dedi:

“Mart ayının başından bu yana Almanya’nın Ankara, İstanbul ve İzmir’deki dış temsilciliklerinde yeni uygulanmaya konulan randevu sistemi aynen uygulanmaya devam ediyor. Bu sistem, tüm başvuru sahiplerine vize randevusu için kolayca kaydolma fırsatı sunuyor. Bununla birlikte vize başvurularının çok fazla olması nedeniyle vize başvuru tarihlerinin bildirilmesine ilişkin bekleme süreleri dış temsilciliğe ve vize türüne bağlı olarak farklılık göstermekte, birkaç haftaya kadar, hatta bazı vize türlerinde birkaç aya kadar sürebilmektedir.”

STEİNMEİER DEVREYE GİRİNCE 2 YIL VİZE ALDI

Öte yandan Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar’ın haberine göre, Türkiye’yi ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Tarabya’da verdiği davette sahne alan ney sanatçısı Burcu Karadağ, o gece Steinmeier’e Türk sanatçı ve iş insanlarının yaşadığı vize sorunundan da bahsetmişti. Karadağ’ın pasaportu dün geldi. Almanya neyzen Karadağ’a 2 yıllık vize verdi.

Hürriyet’e konuşan Karadağ o geceyi Uçar’a anlattı:

KONSOLOSLUKLARDA SÜRÜNÜYORUZ

“Son 5 yılda, özellikle bizim ülkemize göç arttığından beri hem konsolosluklarda kötü muamele görmeye başladık hem çok kısa süreli vizeler verilmeye başlandı hem de Euro arttığı için de ciddi bir masraf oldu bizim gibi sık giden kişiler için. Resmen konsolosluklarda sürünüyoruz. Bunu da o gece söyledim hepsine. Pasaportumu bugün (dün) aldım. 2 yıllık vermişler. Ben 5 yıllık bekliyordum aslında, ama buna da şükür. Bundan 5 yıl evveline kadar ben 3 yıllık, 5 yıllık vizeler alıyordum. Vize stresinden hastalandık hepimiz. ‘Konsere yetişecek miyim?’, ‘3 günlük vize vermezlerse’… Gide gele hasta oldum resmen.

PANTER EDASIYLA YAKALARINA YAPIŞTIM

O akşam kimi bulduysam, tabiri caizse gerçekten tam bir panter edasıyla hepsinin yakasına yapıştım. Kolay da olmadı. Hepsinin korumaları var. Önce korumalara anlattım derdimi. O badireyi atlattık, sonra hepsine derdimi anlattım. Almanca da bilmiyorum. İngilizce anlattım derdimi. Ne kadar üst düzey Alman yetkili varsa, konsolos, fahri konsolos, vize görevlileri hepsiyle konuştum. ‘İsyan ediyoruz artık’ dedim.

CUMHURBAŞKANI SOSİS KIZARTIYORDU

Tabii orada herkes Alman Cumhurbaşkanı’yla konuşmak istiyor. İzdiham var. Alman Cumhurbaşkanı önümde sosis kızartıyor. ‘Ben bir daha bu adamı ne zaman sosis kızartırken bulacağım’ dedim ve hamlemi yaptım. Fotoğrafı çeken de konsolos. Telefonu zorla verdim eline. Cumhurbaşkanı Steinmeier, ‘Bu kişi bir sanatçı, bu sorunu çözün’ dedi. Onun görev verdiği konsoloslar ilgilendiler. Bilgilerimi aldılar. Ülkem için güzel bir adım attığımı düşünüyorum.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir